ÖDERO BLOG

Link ile Ödeme Nedir? Link ile Nasıl Ödeme Alınır?

Finans Rehberi

06 Temmuz 2023

İnternet veya fiziksel mağaza fark etmeksizin yapılan alışverişlerin önemli bir kısmı online ödemelerle tamamlanıyor. Hem girişimciler hem de tüketiciler, yeni nesil ödeme sistemlerini kullanarak işlerini kolaylaştırıyor. İşleri kolaylaştıran bu ödeme sistemlerinden biri de link ile ödeme. Bir online ödeme sistemi olmasına rağmen bu sistem sadece e-ticarette değil, saha satışlarında, bayi tahsilatlarında ve uzakta ödeme almada da kullanılabiliyor. Peki, link ile ödeme alma nedir ve nasıl kullanılır?

Link ile Ödeme Nedir?

Link ile ödeme; müşteriye, ürüne, alışverişe veya belli tutarda bir alacağa özel olarak oluşturulan bir güvenli ödeme sayfası üzerinden ödeme almayı sağlayan sistemdir. Bu ödeme alma yöntemi, hızlı ve kolay olmasının yanında çeşitli avantajlar da sunduğu için kısa sürede yaygınlaştı. Sistem, satıcının oluşturduğu bir link üzerinden müşterinin ödeme yapmasını kapsıyor.

Söz konusu link, müşteriyi klasik bir ödeme formu içeren sayfaya yönlendiriyor. Bu sayfada banka veya kredi kartı bilgilerini girmek, ödeme için yeterli oluyor. Link ile ödeme alma yönteminin diğer kartlı ödeme kanallarından farkı, sanal veya fiziksel bir POS gerektirmemesi. Aynı zamanda işletmenize ait bir e-ticaret sitesi olmasa bile bu yöntem ile ödeme alabilirsiniz.

Link ile Ödeme Alma Nasıl Çalışır?

Online ödeme alma sistemleri arasında yer alan link ile ödeme, hem satıcı hem de müşteri için basitleştirilmiş birkaç adımı içeriyor. Satıcının ürün ve fiyat hakkında detaylı bilgileri girerek link oluşturması yeterli oluyor. Bu link müşteriye, farklı iletişim kanalları üzerinden iletiliyor. Müşteri ise kart bilgilerini girerek ödemeyi tamamlıyor.

Satıcı, satışa konu olan ürünle ilgili detayları, ödeme linkini oluştururken sisteme giriyor. Bu sayede müşterinin, herhangi bir ürünü sepete eklemesine gerek kalmıyor. Öyle ki link ile ödeme alma, bir e-ticaret sitesine entegre olmadan da çalışabiliyor. Böylece satıcı; SMS, WhatsApp, e-posta ve sosyal medya gibi kanallar üzerinden ödeme alabiliyor.

Link ile Nasıl Ödeme Alınır?

Link ile Nasıl Ödeme Alınır? Link ile Nasıl Ödeme Alınır?

Link ile ödeme almak için öncelikle bu hizmeti veren bir ödeme kuruluşuna başvurmanız gerekiyor. Başvuru sonrasında ödeme kuruluşu, link oluşturma paneline erişebilmenizle ilgili detayları size veriyor. Siz de panelde yer alan araçları kullanarak sadece 3 adımda link ile ödeme alabiliyorsunuz.

 • Panele giriş yapıp link ile ödeme alma bölümünü açın.
 • Ürün bilgilerini sisteme girerek güvenli ödeme linki oluşturun.
 • Ödeme linkini müşterinize ileterek link ile ödeme alın.

Link ile Ödeme Alma Nerede Kullanılır?

Link ile ödeme almanın kullanım alanı oldukça geniştir. En önemli kullanım alanı ise e-ticarettir. Sosyal medya üzerinden satış yapma konusunda son derece kullanışlı olan bu sistem, e-ticaret sitesinin henüz hazır olmadığı durumlarda, sosyal medyadan ödeme almak için kullanılıyor.

Linkle ödeme sisteminin bir diğer kullanım alanı da geleneksel ticaret. Bu yöntem, sektör fark etmeksizin hemen her mağazada ve işletmede kullanılabilir. Linkle ödeme, mağazalarda temassız ödeme seçeneği olarak da sunulabilir. Ayrıca saha satışlarında da oldukça kullanışlı bir ödeme alma yöntemidir.

Bu yeni nesil ödeme yönteminin kullanım alanları bu şekilde. Peki, linkle ödeme alma yönteminden kimler yararlanabilir?

Link ile Ödeme Kimler İçin Uygundur?

Link ile ödeme alma, kullanım alanlarında da belirttiğimiz üzere sosyal medyadan satış yapan işletme sahipleri için oldukça uygundur. Sosyal medya, ürün pazarlama ve satışı için son derece uygun bir alandır; fakat bu alanlarda ödeme altyapısı yoktur. Eğer işletmenize ait ürünleri sosyal medya üzerinden satıyorsanız ödeme almak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

İnternet üzerinden ürün ve hizmet satışı yapan fakat internetten ödeme almak için yeterli altyapıya sahip olmayanlar da bu yöntemle ödeme alabilirler. Ürün ve hizmetlerinizin bulunduğu web sitenizde henüz sanal POS yoksa bu yöntem sizin için de çok uygundur. Çünkü link ile ödeme almak için site üzerinde bir entegrasyona ihtiyacınız yoktur.

Link ile ödeme alma sistemi, POS cihazı olmayan veya sahada satış yapan işletme sahipleri için de uygundur. POS cihazınız yoksa veya kullanmak istemiyorsanız oluşturacağınız ödeme linkini dijital bir POS cihazı gibi kullanabilirsiniz.

Ürünlerin teslimatını sahada yapan bir tedarikçiyseniz ve müşterilerinizle sahada alışveriş yapıyorsanız link ile ödeme sistemi sizi POS cihazı taşıma zahmetinden de kurtarır. Aynı zamanda müşterinize de kartla ödeme imkânı vererek nakit ödeme problemini ortadan kaldırır.

Özetlemek gerekirse linkle ödeme hem online hem de fiziksel mağaza sahiplerine hitap eder. Yani ticaretin içinde olan ve satış yapma konusunda gerekli yasal süreçleri tamamlamış her işletme sahibi link ile ödeme alma hizmetinden faydalanarak işlerini kolaylaştırabilir.

Link ile Ödeme Alma Güvenilir mi?

Link ile Ödeme Alma Güvenilir mi? Link ile Ödeme Alma Güvenilir mi?

Link ile ödeme almanın temeli, ödeme sistemleriyle ilgili yasal ve teknik güvenlik prosedürlerine dayanır. Bir ödeme kuruluşunun, bu hizmeti sunabilmesi için gerekli güvenlik prosedürlerini tamamlamış ve sertifikaları almış olması gerekir. Yani TCMB lisansına ve PCI-DSS sertifikasına sahip olan bir ödeme kuruluşunu tercih ettiğiniz sürece link ile ödeme alma güvenlidir.

Bu ödeme yöntemi, müşterileriniz açısından da son derece güvenlidir. Çünkü 3D Secure sistemi bu yöntemde de kullanılır. Yani müşteriniz, sizin gönderdiğiniz link üzerinden ödeme yapmak için kart bilgilerini girdiğinde bu bilgiler doğrulama için bankaya iletilir. Özel şifreleme sistemi sayesinde kart bilgileri, banka dışında hiç kimse tarafından görüntülenemez.

Ödeme işleminin devamında banka, müşterinizin telefonuna SMS veya bildirim ile bir doğrulama kodu gönderir. Müşteriniz, açılan 3D Secure ekranındaki kutucuğa bu kodu yazdığı takdirde ödeme onaylanır. Kısacası ödemeyi kart sahibinden başkası yapamayacağı için bu yöntemin güvenlik düzeyi oldukça yüksektir.

Link ile Ödeme Almanın Avantajları Nelerdir?

Son yıllarda giderek yaygınlaşan linkle ödeme alma sistemi, birçok farklı avantaja sahip olduğu için birçok işletme sahibi tarafından tercih ediliyor. Sistemin sunduğu avantajlar sayesinde siz de ödeme süreçlerini kolaylaştırabilir ve hızlandırabilirsiniz. Link ile ödeme almanın faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Uzaktan ve online ödeme almanızı sağlar.
 • Fiziksel ortamda kartla ve temassız ödeme almanızı sağlar.
 • Saha satışlarında POS cihazına ihtiyaç duymazsınız.
 • WhatsApp, SMS ve e-posta gibi iletişim kanallarından satış yapmanıza imkân verir.
 • Sosyal medya üzerinden satış yapma ve ödeme alma şansınız olur.
 • Banka kartı, kredi kartı, sanal kart ve ön ödemeli kartlarla ödeme alabilirsiniz.
 • Müşterilerinize hem peşin hem de taksitli ödeme seçeneği sunabilirsiniz.
 • Kurumsal müşterilerinizden ödeme alırken B2B tahsilat yöntemi olarak kullanabilirsiniz.
 • Bayi tahsilat yöntemi olarak tercih edebilir, tahsilat süreçlerini kolaylaştırabilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizden ödeme almak için ek bir entegrasyona ihtiyaç duymazsınız.
 • Web sitenizin ödeme yöntemlerine bir alternatif daha eklenmiş olur.
 • Fiziksel mağazalardaki satışlarda kasa kuyruklarının önüne geçebilirsiniz.
 • Kâğıt fatura ve fiş kesmeniz gerekmeyeceği için maliyet avantajınız olur.
 • Zaman ve mekân fark etmeksizin her yerden 7/24 ödeme alabilirsiniz.
 • Müşterilerinize pratik ve güvenli bir ödeme seçeneği sunarsınız.

Çok önemli faydalar sunan link ile ödeme alma teknolojisi, ticaret hayatınızın her anında ödeme alma süreçlerinizi kolaylaştırır. Siz de tüm bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız Ödero link ile ödeme alma hizmetine hemen başvurabilir, her zaman her yerden kolay ve güvenli ödeme alabilirsiniz.

Ödero Uzman İçerik Yazarları

Yazar Avatarı

Ödero, Koç Holding şirketlerinden Türkiye’nin lider ödeme sistemi platform sağlayıcısı Token Finansal Teknolojiler’in dijital ödeme çözümleri alanında hizmet veren uzman markasıdır. Ödero olarak, uluslararası PCI-DSS güvenlik standartlarına uygun sanal POS altyapımız ve işinizin ihtiyacına uygun tasarlanan ödeme ve tahsilat çözümlerimizle inovatif finansal çözümler üretiyoruz. Ödero uzman içerik yazarları, e-ticaret iş modelleri, ödeme sistemleri, finansal analiz, pazarlama stratejileri gibi geniş bir alanı kapsayan konularda güvenilir kaynak analizi yapar ve bu bilgileri sizler için kaleme alır.

Diğer içeriklere göz at

E-ticaret dünyasını adım adım keşfetmek için diğer blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

27.03.2024
Ödeme Ağ Geçidi Nedir, Nasıl Çalışır?
E-ticaret sitelerinde ödeme almayı ve yapmayı sağlayan sistem olan ödeme ağ geçidi nasıl çalışır?
15.03.2024
ETBİS Nedir, ETBİS Kaydı Nasıl Yapılır?
E-ticaret firmalarının dahil olması gereken ETBİS sistemi nedir, kayıt işlemleri nasıl yapılır?
23.02.2024
Yurt Dışı Ödemeleri Nasıl Kabul Edilir?
Yurt dışına satış yapmak ve benzeri durumlarda, yurt dışından ödeme almanın hızlı ve güvenli yöntemleri nelerdir?