ÖDERO BLOG

Evden E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

Finans Rehberi

21 Kasım 2023

E-ticaretin birçok farklı yöntemi ve iş modeli mevcut. Dolayısıyla her girişimci, kendine uygun bir e-ticaret modeli bulabiliyor. Evden e-ticaret de bu iş modellerinden biri. Evden yapıldığında bir ofis veya fiziki mağaza gerektirmemesi, e-ticareti kolaylaştırıyor. Biz de e-ticarete girmek isteyenler için “Evden e-ticaret yapılır mı, evden e-ticaret nasıl yapılır, evden e-ticaret yapmak için ne lazım?” gibi sorulara cevap verdik.

Evden E-Ticaret Nedir?

Evden e-ticaret; fiziki bir dükkân, mağaza veya ofise sahip olmadan internetten satış yapmayı mümkün kılan bir e-ticaret modelidir. Home office e-ticaret olarak da tanımlanan bu modelde ürünleri stoklayacak bir alanın olması yeterlidir. Satışa doğrudan online ortamda başlanacağı için fiziki mağazaya ihtiyaç duyulmaz. Kurulan e-ticaret firmasının resmi adresi olarak da ev gösterilir.

Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticareti evden yapabilmek için birkaç yasal ve teknik süreci tamamlamanız gerekiyor. Evden e-ticaret yapmak için gerekenleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 • Şahıs şirketi kurun.
 • Satmak istediğiniz ürünleri seçin.
 • Tedarikçilerinizi bulun.
 • E-ticaret sitenizi açın.
 • Pazar yeri mağazası açın.
 • Kargo anlaşmaları yapın.
 • Reklam verin.
 • Satış yapmaya başlayın.

Şimdi, bu adımları nasıl atacağınızla ilgili detaylara göz atalım.

Şahıs Şirketi Kurun

Evden e-ticarete başlamak için ilk olarak şirket kurmanız gerekiyor. Çünkü bu yasal bir zorunluluktur ve e-ticaret sürecini resmileştirmek için gereklidir. Evden e-ticaret gibi bireysel ve küçük ölçekli girişimler için en uygun şirket türü şahıs şirketidir. Fakat anonim şirket veya limited şirket kurarak da e-ticaret yapabilmeniz mümkündür.

Satmak İstediğiniz Ürünleri Seçin

Evden online satışını yapacağınız ürünleri önceden belirlemelisiniz. Ürünleri belirlerken kendi deneyim ve bilgilerinizi ön planda tutmalı, hakim olduğunuz ürün gruplarına yönelmelisiniz. Hakkında bilgi sahibi olmadığınız ürünlerin satışını yapmak, başlangıç için iyi bir fikir olmayabilir. Ayrıca evden satışı yapılabilecek ürünler seçmeye de özen göstermelisiniz. Özel depolama şartları gerektirecek ve çabuk bozulabilecek ürünler evden e-ticaret için pek uygun değildir.

Tedarikçilerinizi Bulun

Evden e-ticaret yaparken kendi ürettiğiniz ürünleri satabilirsiniz. Üretim yapmıyorsanız tedarikçiler ve üreticiler ile anlaşmalısınız. Tedarikçiler ile anlaşırken düzenli ürün akışı sağlayabilmelerine, ürünlerin kalite seviyelerine ve ücretlendirmelere dikkat etmelisiniz. Stok problemi yaşamamak için üreticiler ve tedarikçilerle sürekli iletişim halinde olmalısınız.

E-Ticaret Sitenizi Açın

İnternetten satış yapmak için kullanabileceğiniz farklı platformlar olsa da e-ticaret sitesi kurmak başlıca gerekliliklerden biridir. Çünkü e-ticaret siteleri markalaşma süreci için oldukça faydalıdır. Ayrıca güven, kolay erişim ve iletişim gibi konularda da müşterilerinize referans olur. Bu nedenle evden e-ticaret ile satış yapmaya başlamadan önce mutlaka e-ticaret sitenizi açıp ürünlerinizi listelemelisiniz.

Pazar Yeri Mağazası Açın

Evden e-ticaret yapmaya başlama sürecinde pazar yerlerinden de faydalanmalısınız. Sanal pazar yerlerinde mağaza açmak, size hazır bir müşteri kitlesine satış yapabilme imkânı sunar. Pazar yeri platformlarının sunduğu imkânlardan faydalanarak markanızı potansiyel müşterilere ulaştırabilir ve güven kazanabilirsiniz.

Kargo Anlaşmaları Yapın

İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin en çok dikkat ettiği noktalardan biri kargo olduğu için sizin de satış yapmaya başlamadan önce kargo anlaşmaları yapmanız gerekiyor. Pazar yerlerindeki mağazalarınız için kargo sürecini platform yönetir. Fakat kendi e-ticaret siteniz için sorunsuz bir kargo deneyimi sunmanızda fayda var. Ayrıca kargo firmaları ile anlaşmanız, ücret konusunda da size avantaj sağlar.

Satış Yapmaya Başlayın

Temel hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra satış yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat öncesinde mutlaka satış denemeleri yapmalısınız. E-ticaret siteniz ve pazar yeri mağazanızdaki satın alma süreçlerini ayrı ayrı deneyimlemeli, problem olup olmadığını test etmelisiniz. Müşterilerinize sorunsuz satın alma deneyimi sunabildiğiniz zaman satış yapmaya ve gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Reklam Verin

Evden e-ticaret yapmaya başladıktan sonra kısa sürede satışlarınızı artırmak istiyorsanız mutlaka reklam vermelisiniz. Farklı dijital reklam türlerini ve kanallarını kullanarak internet üzerinden reklamlar verebilirsiniz. Ayrıca reklam sürecinde sosyal medyaya da önem vermeli, bu ağlardaki reklam araçlarını aktif bir şekilde kullanmalısınız.

Evden E-Ticaret Yapmanın Avantajları

Evden E-Ticaret Yapmanın Avantajları Evden E-Ticaret Yapmanın Avantajları

Evden e-ticaret yapmanın avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • E-ticaret siteniz ve mağazalarınız ile 7/24 satış yapabilirsiniz.
 • Dükkân/mağaza kirası, dekorasyon ve ekstra faturalar gibi masraflarınız olmaz.
 • Başlangıç için büyük bir sermayeye ihtiyacınız yoktur.
 • Çalışma saatlerinizi belirleme özgürlüğünüz ve ev konforunda çalışma imkânınız olur.
 • Ürünlerinizi stoklama amacıyla evinizin bir odasını kullanabileceğiniz için depolama masraflarına girmenize gerek kalmaz.
 • Maliyetleriniz düşük olacağı için ürünlerinizi uygun fiyatlardan satışa sunabilirsiniz
 • Pazarlama kampanyaları için kişisel sosyal medya hesaplarınızı da kullanma şansınız olur.

Evden E-Ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evden e-ticaret yapmak büyük ölçekli e-ticaret modellerine göre daha kolay olsa da dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. Bu detaylara dikkat ederek e-ticaret alanında daha başarılı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. İşte, evden e-ticarette dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları:

 • Yasal düzenleme ve yönetmeliklere uygun hareket edin.
 • Kendinize bu iş için özel bir çalışma alanı yaratın.
 • Yeterli iş gücüne sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Stok yönetiminde çok dikkatli davranın.
 • Ürünlerinizi doğru şartlarda ve ortamlarda depolayın.
 • Sık sık ürün araştırması yaparak yelpazenizi genişletin.
 • Hızlı kargo firmalarıyla çalışın ve mümkün oldukça ücretsiz kargo imkânı sunun.
 • Pazarlama stratejileriniz için e-ticaret trendlerini takip edin.
 • Güvenilir bir ödeme altyapısı kullanın.
 • E-ticaret sitenizde alternatif ödeme yöntemlerine de yer verin.

Güvenilir ödeme altyapısı ve alternatif ödeme yöntemleri konusu, müşteri memnuniyeti ve güven kazanmak için de ayrıca bir önem taşır. Bu nedenle evden e-ticaret siteniz için gerekli niteliğe sahip bir ödeme firması ile çalışmalısınız. Bu süreçte Koç Holding güvencesi ve ödeme sistemleri sektör lideri Token Finansal Teknolojiler'in tecrübesiyle hizmet veren Ödero’dan destek alabilirsiniz.

TCMB lisansı ve PCI-DSS Level-1 sertifikasına sahip olan Ödero, ödemelerinizi güvenli bir şekilde almanızı ve müşterilerinize güvenli ödeme imkânı sunmanızı sağlar. Tüm bankalar için tek komisyon oranı fırsatına sahip Ödero Sanal POS’un kesintisiz çalışan güçlü altyapısı sayesinde müşterilerinize sorunsuz bir ödeme deneyimi sunabilirsiniz. Alternatif ödeme yöntemleri sunmak için de Ödero’nun link ile ödeme ve alışveriş kredisi gibi hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Ödero Uzman İçerik Yazarları

Yazar Avatarı

Ödero, Koç Holding şirketlerinden Türkiye’nin lider ödeme sistemi platform sağlayıcısı Token Finansal Teknolojiler’in dijital ödeme çözümleri alanında hizmet veren uzman markasıdır. Ödero olarak, uluslararası PCI-DSS güvenlik standartlarına uygun sanal POS altyapımız ve işinizin ihtiyacına uygun tasarlanan ödeme ve tahsilat çözümlerimizle inovatif finansal çözümler üretiyoruz. Ödero uzman içerik yazarları, e-ticaret iş modelleri, ödeme sistemleri, finansal analiz, pazarlama stratejileri gibi geniş bir alanı kapsayan konularda güvenilir kaynak analizi yapar ve bu bilgileri sizler için kaleme alır.

Diğer içeriklere göz at

E-ticaret dünyasını adım adım keşfetmek için diğer blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

27.03.2024
Ödeme Ağ Geçidi Nedir, Nasıl Çalışır?
E-ticaret sitelerinde ödeme almayı ve yapmayı sağlayan sistem olan ödeme ağ geçidi nasıl çalışır?
15.03.2024
ETBİS Nedir, ETBİS Kaydı Nasıl Yapılır?
E-ticaret firmalarının dahil olması gereken ETBİS sistemi nedir, kayıt işlemleri nasıl yapılır?
23.02.2024
Yurt Dışı Ödemeleri Nasıl Kabul Edilir?
Yurt dışına satış yapmak ve benzeri durumlarda, yurt dışından ödeme almanın hızlı ve güvenli yöntemleri nelerdir?